SOYKIRIMCIDA OLİMPİYAT OLMAZ! 2022 PEKİN OLİMPİYATLARINA HAYIR

23 Haziran Uluslararası Olimpik Günü münasebetiyle dünya çapında birçok ülkede 2022 Beijing Olimpiyatlarına hayır protesto gösterisi düzenlendi ve Basın Açıklaması yapıldı.

Çin’de 4-20 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan Kış Olimpiyat Oyunlarının Çin’in ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç işlediği’ gerekçesiyle Pekin’de düzenlenmemesi talebinde bulundu. Bu nedenler Bakırköy Sinan Erden Spor Kompleksi içerisinde bulunan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi binası önünde protesto eylemi gerçekleştiren Dünya Uygur Kurultayı Vakfı ve Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneği, Türkiye’den Doğu Türkistan’da baskıcı uygulamalarına devam eden Çin’de düzenlenecek olimpiyatları boykot etmesini istendi.

“ÇİN’DE OLİMPİYAT DÜZENLEMEK İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEMEKTİR”

Açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’daki baskıcı rejimine şiddetli bir şekilde devam ettiği belirtilerek, “Bugün milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halkları keyfi olarak gözaltına alınıp toplama kamplarına kapatılmakta, bu kamplarda tutulan mağdurlara toplu tecavüzler ve zorunlu kısırlaştırma uygulanmakta, aynı zamanda rızaları dışında tıbbi uygulamalar gerçekleştirerek organ hırsızlığı yapılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Çin, Uygur ve diğer Türk halklarını bu toplama kamplarında zorla çalıştırarak köleleştirmektedir. İnsan hakları ihlallerinin her türlüsünün en şiddetli şekilde yaşandığı Çin Halk Cumhuriyeti’nde olimpiyat düzenlemek, bu insanlık suçuna ortak olmaktır” ifadelerine yer verildi.

“İNSANLIK ONURUNU KORUMA İLKESİ İHMAL EDİLMİŞTİR”

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2008 Yaz Olimpiyatlarını Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenleme kararının hem Olimpiyatların ilkelerine ters düştüğünün hem de halihazırda insan hakları ihlallerinde bulunan Çin hükümetini daha da cesaretlendireceğini belirtildiği açıklamada, “Bu eylemlerin insanlığa karşı suç ve hatta soykırım boyutuna ulaşmasına sebep olmuştur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, insan haklarını hiçe sayan Çin’in baskıcı rejiminin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına izin vererek, temel prensiplerinden olan ‘insanlık onurunu koruma’ ilkesini göz ardı etmiştir” denildi.

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı Abdureşit Abdülhamit :

“OLİMPİYATLARIN RUHU BARIŞ, SEVGİ, SAYGI, DOSTLUK VE KARDEŞLİKTİR”

Abdülhamit, “Özellikle Çin, son zamanlara Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan ve diğer bölgelerde aşırı baskıcı politikalarını devam ettirmektedir. Doğu Türkistan’da son 6-7 yılda milyonlarca insan toplama kamplarına kapatılarak işkence, soykırım ve insanlığa karşı suç işlenmektedir. Olimpiyatların ruhu barış, sevgi, saygı, dostluk ve kardeşliktir. Bu ruha aykırı bir şekilde Pekin Olimpiyatları dünya kamuoyu vicdanını zedelemektedir ve olimpiyatlar açısından, insanlık açısından bir ayıptır.” dedi.

Doğu Türkistan Spor ve Gençlik Derneği Başkanı Tahir Gökbayrak Basın Açıklaması Yaptı

Gökbayrak, “Doğu Türkistanlılara vekâleten, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, barış, dostluk, sevgi ve saygıyı temsil eden olimpiyatların, 2022 Kış Oyunlarının Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan, Hong Kong ve diğer topluluklara yaptıkları acımasız muameleyle insan haklarını aleni bir şekilde çiğneyen Çin Komünist Partisi yönetimi altındaki Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’de yapılacak olmasını boykot etmeleri için çağrıda bulunuyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE OLİMPİYATLARI BOYKOT ETSİN, SOYKIRIMCIDA OLİMPİYAT OLMAZ! “

Açıklama devamı şöyle:

“Dünyanın her yerinden insan hakları örgütleri tarafından Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne bu doğrultuda birçok rapor ve analiz sunulmuştur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tüm bu çağrılara sessiz kalarak ve birçok ülke tarafından Çin’in Doğu Türkistan’da yapmakta olduğu vahşetin insanlığa karşı suç ve soykırım olarak tanınmasını hiçe sayarak, bu suça ortak olmaktadır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2008 yılında yaptığı hatayı tekrar etmemeli ve bu soykırıma karşı çıkmalıdır. Bu nedenden ötürü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının başka bir ülkede yapılması için Uluslararası Olimpiyat Komitesine istekte bulunmasını, bunun kabul edilmemesi durumunda Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot etmesini talep ediyoruz.”

Basın açıklaması metni

DUK Vakfı

Erkin kullaniyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir