Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sayın Dolkun İsa’nın Türkiye’ye Giriş Yasağı Kaldırıılsın

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Sayın Dolkun İsa Doğu Türkistan’ın lideri İsa Yusuf Alptekin’in oğlu, Dünya Uygur Kurultayı’nın  eski kurucu başkanı olan Erkin Alptekin’i hastanede ziyaret etmek için Cenevre’den 18 Eylül 2021 günü saat 01:30’da Ankara Esenboğa Havalimanına inmesi sonrası Türkiye’ye girişi engellendi ve hakkında yeni bir giriş yasağı konduğu avukatına sözlü olarak bildirildi.  Nedeni ise , Dolkun İsa Türkiye kamu düzeni için tehdit teşkil ediyormuş. 

          Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlarının  dünyadaki çatı  teşkilatı olan DUK’un Başkanı ve Doğu Türkistan davasının önemli şahsiyetlerinden, Dolkun İsa’nın Sayın Erkin Alptekin’i ziyaretine, insani bir vefanın yerine getirilmesine Türk makamlarının  müsaade etmemesi bütün Uygur halkını derinden yaralamıştır. Acaba Türk hükümeti  Çin’in etkisi  altında mı kaldı?

            Sayın Dolkun İsa hakkında Türkiye’ye giriş yasağı 2006 yılında 5 yıl süreyle konmuştur. Bu yasağın Çin makamlarının baskıları sonucu konulmuş olma ihtimali yüksektir. Türk kanunlarına göre bu yasak 2011’de 10 yıl süre ile uzatılabilirdi, ancak böyle bir uzatma  olmamıştır. Bir başka ifade ile 2011’den itibaren Sayın Dolkun İsa hakkında hukuki manada bir yasak mevcut değildir. Buna rağmen Sayın İsa 2016 yılında, ailesiyle daha önce birçok defe ziyaret ettiği Antalya’da fiilen yurda girişi engellenmiştir.

           Sayın  Dolkun İsa hakkında konan Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılması için Av. Prof. Dr. İlyas Doğan Ankara 1. İdare Mahkemesinde 2020/2208 esas sayılı iptal davasını açmıştır.  Yargılama sırasında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü giriş yasağını açıklayan hiçbir kanıt sunamamıştır. Ankara 1. İdare Mahkemesi 30 Haziran 2021 günü yaptığı duruşma sonrasında 5 Ağustos 2021 günü 2020/2208 Esas ve 2021/1104 Karar sayılı kararı ile Dolkun İsa beyefendinin yurda giriş yasağını iptal etmiştir. Bu karar üzerine Av. Prof. Dr. İlyas Doğan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak giriş yasağına ilişkin kaydın idare kayıtlarından da çıkarılmasını talep etmiştir. Bu talep Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün E-88211180-000-40001 sayılı ve 01.09.2021 tarihli yazısı ile cevaplanmıştır. Bu yazıda giriş yasağının MAHKEME KARARI UYARINCA KALDIRILDIĞI açıkça bildirilmiştir. Söz konusu yazı 7 Eylül 2021 günü avukatımıza tebliğ edilmiştir. Bu bilgi avukatımız aracılığıyla Sayın İsa ile paylaşılmıştır. Ancak Göç İdaresi hukuksuz olarak hiç bir somut delil göstermeksizin 11 Eylül 2021 günü yeniden giriş yasağı koymuştur ve bunu kendince gizli tutmuştur.

           Türk adaletinin tecelli etmesi, Mahkeme kararının uygulanması ve Sayın İsa’ya yeniden konulmuş  olan giriş yasağının bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz.

          Türk toplumu ve dünya kamuoyunun vicdanına seslenmek için bu kampanyayı başlattık, desteklerinizi bekliyoruz.

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı

24 Eylül 2021

DUK Vakfı

Erkin kullaniyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir