Doğu Türkistan ‘Barın’ şehitleri anıldı

Doğu Türkistan ‘Barın’ şehitleri anıldı

Dünya Uygur Kurultayı ve Dünya Uygur Kurultayı Vakfının organize ettiği “İftar ve Şehitlere dua” programına siyasi parti temsilcileri, Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ve cemaat önderlerinden 100 civarı seçkin konuk katıldı.

Doğu Türkistan ‘Barın’ şehitleri anıldı

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın Kaşgar İline bağlı Barın kasabasında çıkan ayaklanmada şehit olan Uygurlar başta olmak üzere tüm şehitlerimize dua edildi.

Katılımcılardan İYİ Parti İstanbul il başkanı Buğra Kavuncu, Demokrat Parti İstanbul il başkanı, Ekrem Eray Arda, AK Parti İstanbul İl başkanı Yardımcısı Gülcan Keskin, Dünya Uygur Kurultayı yöneticisi Erkın Ekrem Ve Dünya Uygur Kurultayı Vakıf başkanı Abdureşit Abdülhamit birer konuşma yaptılar.

Siyasi parti temsilcileri Doğu Türkistan davasına olan desteklerini belirtiler. Doğu Türkistan STK başkanları devam eden soykırım ve Çin mezaliminden bahsettiler.

Doğu Türkistan’da bulunan Barın kasabasında 05 Nisan 1990 tarihinde gerçekleşen olaylar Çin Komünist Partisi’nin politikalarını protesto için gösteri yapan Uygur Türklerinin Çin Hükumeti tarafından sert şekilde bastırılması şeklinde cereyan etti. ÇKP (Çin Komünist Partisi) yaklaşık 22 bin 750 silahlı asker, tanklı birliği, helikopter ve uçaklar sevk ederek Barın kasabasını abluka altına alıp katliam yapmıştı.

DUK Vakfı

Erkin kullaniyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir